Když běhá tělo i HLAS - rozhovor s Milošem Škorpilem
Autor: Medindex a Miloš Škorpil
Rozhovor nejen o běhu
Krátký rozhovor, který prozradí, jak se dostal k běhání a co pro něj tento sport znamená. Zároveň se podělí o tajemství, jak správně pečovat o tělo při fyzické aktivitě a dbát na svůj hlas, který je neocenitelným nástrojem komunikace. To vše nám Miloš přiblíží v zajímavém rozhovoru.

Miloš Škorpil je renomovaný český běžec, ultra-maratónec a trenér, který se svou vášní pro běhání a sportovní filozofii stal známou postavou v běžecké komunitě. Má za sebou dlouholetou kariéru, během které nejen závodil, ale i pomáhal mnoha lidem objevovat radost z pohybu a správný přístup ke sportu.
V současnosti se věnuje nejen trénování, ale také sdílení svých zkušeností prostřednictvím článků a knih o běhu a celkovém zdraví. Kromě toho se Miloš zaměřuje i na péči o tělo a hlas, což je pro něj jako běžce, instruktora a řečníka klíčový aspekt každodenního života.
Více informací: www.bezeckaskola.cz
✓ Můžeš nám povědět něco o své běžecké cestě a začátcích? Jak jsi se dostal k běhání?
Když jsem byl dítě, bylo běhání zcela přirozeným způsobem pohybu. Pravdou ale je, že nejčastějí, když člověk honil něco, co mu utíkalo, nebo ujíždělo.
Mě k běhu přivedl kamadád, který bydlel naproti nám a začal chodit na atletiku o tři měsíce dříve. Jednou mi řekl, že v Pražském lese (pocházím z Horních Počernic) se běží okresní kolo běhu Mladé fronty, jestli si to taky nechci zaběhnout.
Řekl jsem si: proč ne? Doběhl jsem tam, přihlásil se do kategorie mladších žáků, odstartoval a vyhrál. A tím to začalo. Stalo se to v dubnu 1965. Od té doby mě to drží dodnes.
✓ Kolik času trávíš běháním týdně a jak se tvoje výběhy liší v závislosti na ročním období?
V současné době (je mi 70 let) běhám mezi 3 – 8 hodinami týdně. Období u mě nehraje roli, akorát od listopadu do dubna si přidávám, kdy má příroda a zahrada vegetační klid, okolo 3 hodin v našem garáž gymu.

✓ Co miluješ na běhání?
Volnost, svobodu, možnost běžet kam se mi zachce, aniž bych k tomu potřeboval něco jiného než boty. Nejsem vázaný na otvírací dobu, ani na parťáka. Běhat se dá za každého počasí a v kteroukoli roční i denní dobu.
V zimě se musí člověk obléci více, případně si vzít boty s hřeby nebo nesmeky, když to klouže. V noci je dobré mít čelovku, aby viděl na cestu a byl vidět.
✓ Jak správně hydratovat? Máš nějaké doporučení na pitný režim?
Pít, až když mám žízeň, je pozdě. Doplňovat tekutiny je potřeba jak v teplém počasí, tak v zimě, průśěně. Ideálně pít teplé nápoje i v létě.
Určitě neuděláte chybu, když vypijete 1 – 2 deci nápoje každých 20 – 30 minut, záleží na teplotě a tempu.
Tip: Hydratovat sliznice můžete i s GeloRevoice pastilkami.
A navíc působí jako ochrana sliznic úst a krku, třeba i při běhání!